Scroll to top
sk

KRANIOSAKRÁLNA TERAPIA

Všetci máme v sebe vnútornú múdrosť, ktorá sa prejaví akonáhle dostane príležitosť. Uznanie tejto múdrosti a samoliečebných schopností klientovho tela tvorí základ kraniosakrálnej terapie. Telo je veľké mystérium, má v sebe ukrytú múdrosť, ktorá je v pozadí jeho vývoja. Vnútorná múdrosť tela – jeho schopnosť smerovať ku zdraviu – je vrodená a znamená, že každé telo obsahuje informácie potrebné k odhaleniu základnej príčiny akéhokoľvek zdravotného problému. Kraniosakrálna terapia podporuje telo, aby sa vrátilo k stavu zdravia (cranium – lebka, os sacrum – krížová kosť).

Okrem srdečného a respiračného rytmu má naše telo i kraniosakrálny rytmus. Počas kraniosakrálneho rytmu sa naša hlava mierne rozširuje a zužuje, pretože kosti lebky sa musia prispôsobiť tlaku mozgovomiešnej tekutiny, a naša chrbtica sa predlžuje a skracuje o 2 cm. Vykonáva to 6-12 cyklami za minútu. Mozgomiešna tekutina sa pohybuje vo vnútri systému membrán, ktorý sa tiahne od lebky cez chrbticu až ku krížovej kosti. Membrány fungujú ako malá hydraulická pumpa, ktorá nasáva túto číru tekutinu z našej krvi, obmýva ňou mozog a miechu a potom ju vracia do krvného riečišťa. Týmto spôsobom sa mozgomiešny mok filtruje a obnovuje. Ľudské telo sa skladá približne zo 70 % z vody.  Aj preto dokáže pohyb mozgomiešnej tekutiny v membráne  rozhýbať všetky tekutiny a tkanivá  v našom tele a tým ich ovplyvňovať a regenerovať, zároveň teda ovplyvňuje systémy v tele – nervový, svalový, obehový, lymfatický, endokrinný a dýchací.

Základom kraniosakrálnej terapie je pozorovanie, vnímanie a práca s pulzom mozgomiešnej tekutiny. V priebehu ošetrenia, ktoré trvá cca 60 minút, leží oblečený klient na masážnom stole na chrbte. Ošetrenie samotné spočíva v jemných dotykoch a pomocou veľmi jemnej manuálnej práce s lebečnými kosťami, mozgovými membránami, miechovou trubicou a väzivom sa odstraňujú prekážky (blokády), aby sa mohli oživiť pôvodné samoozdravujúce sily organizmu.

Kraniosakrálna terapia odbúrava napätie v tkanivách, ktoré bolo spôsobené traumou, úrazom, operáciou. Takto uložené napätie môže spôsobovať širokú škálu symptómov a dysfunkcií. Traumy a staré spomienky sa môžu uvoľniť z bunečnej pamäti tela pomocou somatoemocionálneho uvoľnenia. Uvoľnia sa nahromadené emócie, ukladané v bunečnej pamäti už od detstva, uvoľňuje sa emocionálny stres spojený s traumatizujúcim zážitkom, ktorý zapríčiňuje napr. bolestivé telesné symptómy.

Pri týchto fyzických a emocionálnych uvoľneniach sa môže celý organizmus regenerovať a môže prebiehať aj uzdravovanie. Terapeut posiluje samoregulačné sily systému.  Ukazuje sa, že viac ako 90% populácie trpí určitou formou kraniálnej poruchy.

Kraniosakrálna terapia sa s tradičnou medicínou rozchádza v prístupe k symptómom. Terapeut má cieľ odhaliť a rozriešiť primárnu disfunkciu, ktorá sa nachádza pod prejavujúcim sa komplexom symptómov – lokalizuje oblasti obmedzeného pohybu kraniosakrálneho systému.  Pri kraniosakrálnej terapii je dôležité zbaviť celé telo akýchkoľvek obmedzení pohyblivosti membrány v chrbticovom kanále, aby tak bola dosiahnutá najvyššia úroveň funkcie kraniosakrálneho systému.

Ako najsilnejšie účinky tejto terapie sú účinky na centrálny nervový systém, imunitný a endokrinný systém a na funkciu vnútorných orgánov. Táto terapia bola úspešne použitá pri mozgových a miechových disfunkciách.

Pacienti s detskou mozkovou obrnou môžu mať prospech z kraniosakrálnej terapie niekoľkými spôsobmi – prispieva k celkovej úľave, v dôsledku neustáleho nerovnomerného svalového napätia je pacient s DMO, často nevedome, permanentne vystavený určitému psychickému napätiu. Kraniosakrálna terapia môže svalový tonus normalizovať a prispieť tak k fyzickej i psychickej rovnováhe pacienta.

Predstavuje úľavu aj v prípade bolestivých sekundárnych prejavov DMO ako vady chrbtice alebo iné deformity, efektívna môže byť aj pri liečbe epilepsie.

Neoceniteľný prínos predstavuje v prípade ležiacich pacientov, ktorí majú viac zaťažené vnútorné orgány, ktorých funkciu kraniosakrálna terapia priaznivo ovplyvňuje.

Kraniosakrálna terapia je odporúčaná:

 • pri migrénach,  škúlení, poruchách zraku, tikoch, závratiach
 • pri hučaní v ušiach, problémoch s rovnováhou, poruchách koordinácie pohybu
 • pri problémoch s dýchacími cestami, prínosovými dutinami, zápaloch dutín a iných zápaloch
 • pri škrípaní zubov, zubnej neuralgii, problémoch so sánkou a čeľustnými kĺbmi, ak máte alebo ste mali  rovnátka na zuby
 • pri alergii, astme, pri post Covid syndróme
 • pri bolestiach chrbtice, patologických zmenách chrbtice,  skolióze, bolestiach kĺbov, svalov, ortopedické ťažkosti
 • pri bolestiach žalúdka, poruchách trávenia a tráviacej sústavy, zápche, koliky
 • pri strese, fyzickom a psychickom napätí,  nepokoji, poruchách koncentrácie, únave, vyčerpanosti,  posttraumatických ťažkostiach
 • ako podpora pri liečbe závislostí
 • na nespavosť, nepokoj, strachy, úzkosti, depresie, chronickú  únavu, emocionálnu labilitu, emocionálne a mentálne poruchy, autizmus, poruchy centrálnej nervovej sústavy
 • hyperaktivitu, nočné pomočovanie detí
 • na posilnenie imunitného systému a vitalizáciu organizmu, životnej energie, libida, pri problémoch s otehotnením, poruchách erekcie, zníženie prejavov v období klimaktéria
 • na uvoľnenie blokád vzniknutých v dôsledku úrazov i emocionálnych zranení
 • ako doplnok poúrazovej a pooperačnej rekonvalescencii
 • má silný relaxačný a meditatívny efekt.

Kontraindikácie:

 • intrakraniálne (vnútrolebečné) alebo intraspinálne (vnútromiešne) krvácania,
 • tumor, infekcia, hematómy alebo aneuryzmy v rámci kraniosakrálneho systému,
 • akútne (čerstvé) zlomeniny lebečnej kosti (cranium), krížovej kosti (sacrum), kostrče (coccygis) alebo chrbtice,
 • kompresia mozgu, medully oblongata (predĺženej miechy) alebo miechy
 • transplantované orgány.

Kraniosakrálna terapia je zameraná na harmonizáciu celej osobnosti, preto môže pomôcť komukoľvek. Na ošetrenie pozitívne reagujú aj starší ľudia, ktorí sa po ošetrení stávajú pohyblivejší, vitálnejší, zvyšuje sa ich imunita a intelekt. Deťom okrem vyššie uvedeného pomáha pri poruchách učenia, sústredenia, pozornosti, hyperaktivite, dyslexii, nočnom pomočovaní.

Terapia prináša hlboké fyzické i emocionálne uvoľnenie a súčasne aktivizuje samoozdravné procesy organizmu.

 

Cena:

60 min/50€

60 min/50€ + Čistenie 30 min. 15€

30 min./30€ – Čistenie = Odstránenie limitov, blokov v čomkoľvek, strachov, zistenie či sa vaše potiaže tiahnu z vašich rodových línií a ich odstránenie, určovanie hraníc ak vám ich niekto prekračuje a mnohé ďalšie, ktoré vás vo vašom živote obťažujú, ste preto v napätí a pravdepodobne sú aj príčinou chorôb

Máte záujem o naše služby?

Uveďte vaše údaje a my vás budeme obratom kontaktovať.